26.09.2016 00:00

Tydzień Zakazanych Ksiażek

Zapraszamy na kolejną już odsłonę Tygodnia Zakazanych Książek.

To już szósty rok "świętowania" Tygodnia zakazanych Książek!

Zapraszamy do przypomnienia sobie literatury, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub jest/była uważana kontrowersyjną.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.

Czy wiesz, że... (PDF)

Zakazane książki z krótką informacją (PDF)

Zakazane ksiązki - lista tytułów (PDF)

O książkach zakazanych możecie również poczytać w jednej z naszych pozycji książkowych z serii "Literatura i kontrowersje" - Zakazane książki