Spotkanie z Piotrem Horzelą

13 października w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Horzelą. Wraz z naszym gościem przenieśliśmy się do najmłodszego państwa świata jakim jest Sudan Południowy.

Piotr Horzela – Urodzony w leśniczówce, z wykształcenia i z wychowania leśnik oraz miłośnik przyrody. Jednak jego pasją są podróże. Oprócz podróżowania Piotr Horzela prowadzi również kanał na YouTube o nazwie „Piotr Horzela Opowiada” oraz prowadzi spotkania podróżnicze w różnych instytucjach.  Przez ostatnie kila lat odwiedzał najróżniejsze zakątki świata. Półtora roku spędził w Polskiej Stacji Antarktycznej, przez pół roku podróżował przez Amerykę Południową, a aż dwa lata spędził pracując w Sudanie Południowym. Tym razem postanowił się podzielić opowieściami oraz historiami ze swojego pobytu w tym jeszcze bardzo mało znanym Afrykańskim kraju.

Sudan Południowy to środkowoafrykański kraj,  który za sprawą odłączenia się od Sudanu w wyniku referendum, powstał w 2011 roku. Nasz gość opowiedział nam o tym jak pracuje się w takim kraju, a przede wszystkim jak różni się podejście do pracy Sudańczyków od podejścia Europejczyków.
W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego mieszkał przez prawie dwa lata, a pojechał tam aby założyć firmę polsko-sudańską. Jednak każdą wolną chwilę spędzał na poznawaniu okolicy, ludzi oraz kultury. Wśród swoich wypraw dotarł do opuszczonej plantacji herbaty, pływał po Nilu, oraz był świadkiem rodzącego się nowego życia w jednej z grup etnicznych, których nawiasem mówiąc jest ponad 50. Jego pobyt w tym kraju przerwał niestety kolejny narastający konflikt.

Tytuł naszego spotkania był „Sudan południowy – to nie będzie smutna opowieść” ponieważ to spotkanie nie było opowieścią o wojnie i cierpieniu, które tak długo towarzyszyło Sudańczykom. Była to historia o ludziach, o tym co jedzą, jak pracują, jak wyglądają a przede wszystkim co sprawia, że w gruncie rzeczy są szczęśliwi, nawet jeśli ich życie jest tak różne od naszego.

Piotr Horzela oprócz wspaniałych historii, podzielił się z naszymi czytelnikami przepięknymi zdjęciami, których część przedstawiamy państwu poniżej.

Zachęcamy również do zapoznania się ze strona internetową oraz kanałem na YouTube naszego gościa.

Joanna Krzyżanowska

Sudan Południowy- to nie będzie smutna opowieść

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które powstało na terenie trawionym wojnami przez przeszło 50 lat.

W Dżubie, stolicy tego kraju mieszkałem przez niecałe dwa lata. Niemal każdą wolną chwilę wykorzystywałem na poznawanie bliższych i dalszych okolic. Między innymi dotarłem w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływałem po Nilu, odwiedzałem Szyluków z północnych krańców kraju i Toposów z terenów graniczących z Kenią i Ugandą.

Dowiedziałem się co ludzie sądzą o piegach, czym może skutkować picie brudnej wody, jakie są ceny małżonek określane ilością krów i wielu wielu innych bardziej lub mniej poważnych rzeczy.

Podsumowując. To nie jest smutna opowieść o biedzie i głodzie które niewątpliwie są problemem tej części świata. To historia o ludziach potrafiących cieszyć się życiem i ich cywilizacji która w niewielkim stopniu uległa wpływowi naszej "zachodniej cywilizacji"

O tym niezwykłym kraju opowie Nam już 13 października o godzinie 18:00, Piotr Horzela leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer.
Od 2 lat przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach. Niedawno zaczął prowadzić kanał na YouTube o nazwie "Piotr Horzela - Opowiada" gdzie w cyklu "o Lesie" przybliża tajemnice polskiej przyrody.

Więcej o informacji o prelegencie  znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://piotrhorzela.com