Gorące spotkanie na temat zimnej części Świata

16 lutego kolejny raz mogliśmy gościć podróżnika, leśnika oraz fotografa Piotra Horzelę, tym razem przenieśliśmy się na Antarktykę.

Piotr na Antarktykę trafił w 2009 roku, jak to się stało? Jak sam mówi, wszystko zaczęło się od niesamowitego zbiegu okoliczności a przewrotny los chciał, żeby na lodowatej wyspie spędził ponad półtora roku.
Na wyspę Świętego Jerzego trafił wraz  34  Wyprawą Antarktyczną Polskiej Akademii Nauk. Na wyspie zamieszkał w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.
Zapewne zastanawiacie się co można robić w miejscu, w którym w sypialni mieści się łóżko i szafa a dostęp do Internetu jest tylko przy dobrej pogodzie, która zdarza się niezwykle rzadko? Może po kolei…
Aby dostać się do Polskiej Stacji Antarktycznej Piotr, wyruszył w 40 dniowy rejs statkiem i jak powiedział już to było ogromnym przeżyciem. Głównym zadaniem Piotra podczas pierwszej części pobytu było prowadzenie pomiarów lodowców. Oprócz tego robił wszystko co akurat było do zrobienia, czyli pomagał technikom w magazynach i stolarniach, ale co najważniejsze miał możliwość wysłuchiwania opowieści o przygodach z poprzednich wypraw.
Życie w tak surowym klimacie oraz warunkach okazało się dla niego niezwykłym doświadczeniem, ale to co nastąpiło po prawie rocznym pobycie było kolejnym wyzwaniem. Piotr Horzela w czasie wyprawy zdecydował się podpisać kontrakt na „kolejny turnus”. Nowy kontrakt wymagał od naszego gościa przeprowadzenia się do odległego drewnianego domku, poza zasięgiem łączności radiowej, a do jego nowych obowiązków należała obserwacja pingwinów, słoni morskich oraz przeróżnych gatunków ptaków.
Podczas naszego spotkania Piotr Horzela w szalenie barwny i humorystyczny sposób przedstawił zderzenie oczekiwań i rzeczywistości na tym niezwykłym skrawku ziemi. Opowiedział nie tylko o pobycie w Antarktycznych rejonach, starał się również przekazać nam zdobytą wiedzę o niemalże nietkniętej przez człowieka przyrodzie i oczywiście pokazał nam niezwykłą ilość fantastycznych zdjęć.
Bardzo nas cieszy, że Piotr Horzela odwiedził nas już kolejny raz i przy zapełnionej sali fantastycznie opowiadał o swoich przygodach.

A co dalej będzie robił nasz gość? Otóż rusza on z nowym projektem o nazwie „Las w Nas”, który polegać będzie na spędzeniu kilku miesięcy w lesie i tworzeniu nowych materiałów edukacyjnych.
Więcej informacji o przygodach Piotra Horzeli oraz o jego nowym projekcie możecie znaleźć na jego stronie na Facebooku oraz na jego stronie internetowej http://piotrhorzela.com/.

Zespół Biblioteki

Antarktyka - stacja polarna, lodowce, pingwiny

Udało się! Już 16 lutego godzina 18:00 Piotr Horzela - Opowiada znów odwiedzi Naszą Bibliotekę, tym razem opowie Nam o Antarktyce, gdzie spędził blisko półtora roku!

„Wszystko zaczęło się w Gdyni, gdzie Rosyjski statek turystyczny czarterowany przez Zakład Biologii Antarktyki zabrał nas na pokład. Załadowaliśmy zapas jedzenia na najbliższy rok, oraz sprzęt naukowy i ruszyliśmy w rejs na południe. Po czterdziestu dniach  na horyzoncie ukazała się Wyspa Króla Jerzego. Wiatr, śnieg i wyjątkowo duże tego roku zaspy nie ułatwiały nam rozładunku statku. Po pięciu dniach było po wszystkim, statek odpłynął. Można było usiąść w kuchni Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i w spokoju napić się herbaty.

Nigdy wcześniej nie widziałem nawet góry lodowej, a tutaj wszystko było nowe. Na krach pływały krabojady, pingwiny biegały po dachu zasypanej śniegiem stacji a głuche pomruki dochodzące z oddali nie zwiastowały nadchodzącej burzy…”

Nasz gość to leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer. Od 2 lat przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach. Niedawno zaczął prowadzić kanał na YouTube o nazwie "Piotr Horzela - Opowiada" gdzie w cyklu "o Lesie" przybliża tajemnice polskiej przyrody.

Więcej Informacji o Piotrku znajdziecie na Jego stronie internetowej http://piotrhorzela.com/