8 czerwca 2013
W sobotę 8 czerwca 2013 r. o godz. 15:00 wystartował dawno zapowiadany I Rajd Rowerowy „Odjazdowa Biblioteka”.
Rajd rowerowy został zaplanowany i zorganizowany przez p. Dorotę Skotnicką – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej. Do organizacji rajdu jeszcze w październiku 2012 roku dołączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Komorowie. Współpracę bibliotek rozpoczęła p. Wanda Kłosińska, a w 2013 kontynuowała Katarzyna Walichnowska - była i obecna dyrektor jednostki. Rajd Rowerowy połączył nie tylko dwie biblioteki, ale również dwa sąsiadujące powiaty – pruszkowski i grodziski. Trasa rajdu przebiegała przez cztery gminy: Podkowę Leśną, Brwinów, Nadarzyn oraz Michałowice.
Muzyczne spotkanie oraz atrakcje dla dzieci zostały zaplanowane już w tym roku. Koncert został ufundowany przez Pana Krzysztofa Grabkę, Wójta Gminy Michałowice. Partnerami wspierającymi organizację koncertu i atrakcji dla dzieci był GOPS Gminy Michałowice oraz wolontariusze z Gminnego Centrum Wolontariuszy.
Na starcie rajdu w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej, mimo niepewnej pogody przeplatanej deszczem i słońcem, pojawiło się około 60 uczestników chcących zmierzyć się z 10 km trasą. Wszyscy rowerzyści, w asyście Policji, ambulansu z zabezpieczeniem medycznym i wozu technicznego, bez przeszkód dotarli na metę do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, gdzie czekały kolejne atrakcje.
Rajd był okazją do wspólnego spędzenia czasu w aktywnej formie, nie dziwi zatem widok ogromnej liczby rodzin z dziećmi zachwyconymi podróżą. Dla wszystkich rowerowych uczestników przygotowane zostały losy. Specjalne rowerowe nagrody, ufundowane zostały przez Zarząd Osiedla Komorów. Na scenie wzniesionej w ogrodzie wręczono także nagrodę specjalną dla najstarszego uczestnika raju – Puchar Zarządu Osiedla Komorów.
Wraz z wybiciem godziny 17.00 na scenie ukazał się najbardziej wyczekiwany gość tego wieczoru – Pani Grażyna Skowron Matkowska z repertuarem piosenki francuskiej ukochanej artystki Edith Piaf. Koncert „O Miłości, Radości, Nadziei” otworzył cykl spotkań „W ogrodzie u Pani Marii”.
Grażyna Skowron Matkowska, urodzona we Francji, wychowana we Włoszech od lat specjalizuje się w repertuarze francuskim, włoskim, a także hiszpańskim i amerykańskim. Występowała na wielu scenach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Słuchacze pokochali jej silny, barwny głos, potrafiący przywołać klimat piosenki.
Wspaniałą oprawę koncertu zapewniła… pogoda. Na czas występu niebo rozjaśniało w refleksach słońca i błękitu podkreślając wyjątkową atmosferę ogrodu, który wydawał się chłonąć każdą nutę z akompaniamentu Pana Wojciecha Majewskiego i każde francuskie słowo piosenek Edith. Pani Weronika Jolanta Jesionek przypomniała barwną, ale i pełną cierpienia ścieżkę życia wybitnej artystki, jaką była Edith Piaf.
W kontekście historycznym, piosenki wykonywane przez Panią Grażynę Skowron Matkowską nabierały jeszcze większego znaczenia i niemal otwierały przed widzami rozdział życia Edith z czasów, kiedy dana piosenka pojawiała się w jej życiu. Zachwyt publiczności wzbudziło zejście Pani Grażyny ze sceny i śpiew pomiędzy widzami. Mistrzowsko wykonana piosenka Non, je ne regrette rien przeszywała wnętrza, część widzów nie mogła się powstrzymać od stukania stopami w takt refrenu.
Po zakończeniu koncertu Pani Grażyna Skowron Matkowska przyznała, że było to jej najtrudniejsze wystąpienie, ponieważ tydzień temu zmarła jej Mama. I to właśnie jej zadedykowała cały koncert. Jedną z ostatnich piosenek zaśpiewanych tego wieczoru Milord zadedykowała Janowi Skowronowi, swojemu Tacie obecnemu na koncercie.
Wzruszona i wdzięczna publiczność podziękowała Pani Grażynie owacjami na stojąco i słowami otuchy.
Na czas trwania koncertu Wolontariusze oraz pracownicy GOPS Gminy Michałowice przygotowali dla dzieci test z wiedzy o bezpiecznej jeździe rowerem poprzedzony prezentacją multimedialną. Każde dziecko, które poprawnie wykonało test, otrzymywało pamiątkowy dyplom.
W innej części ogrodu harcerze przygotowali gry i zabawy dla dzieci – było przeciąganie liny, wspólne śpiewanie, rysunki kredą na chodniku.
W Bibliotece przez cały dzień można było również wymienić się książką. Popularny bookcrossing z powodzeniem działa w komorowskiej bibliotece już od wielu lat.
Zespół GBP Komorów