Nad Niemnem

Narodowe Czytanie 2023 i Piknik Rodzinny

W tym roku Narodowe Czytanie było nie tylko wyjątkową okazją do zgłębienia piękna literatury, ale także doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Czytanie fragmentów powieści odbyło się w  Dziennym Domu Seniora+ w Komorowie, który stał się miejscem, gdzie lektura "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przeniosła nas w inny świat, pełen mądrości i refleksji nad życiem. Zasłuchani seniorzy prosili wciąż o kolejny fragment do czytania.

"Nad Niemnem" to historia nie tylko o romantycznym uczuciu, ale przede wszystkim o wartościach, jakimi kierujemy się w życiu. Napisana niezwykłym, poetyckim językiem, to opowieść o szacunku do drugiego człowieka, o wyborze między naszymi zachciankami a dobrem społeczeństwa. Eliza Orzeszkowa ukazała w swojej powieści postawy wobec otoczenia, Ojczyzny i odpowiedzialność za najbliższych oraz za kraj. Ta niezwykła lektura przypomina nam o naszych korzeniach i o naszej roli w społeczeństwie i jest bardzo współczesna w swoim odbiorze.

W naszej bibliotece można już wypożyczyć egzemplarz "Nad Niemnem" z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, co stanowi symboliczny akt oddania hołdu tej wielkiej pisarce. Serdecznie zapraszamy!

Natomiast piknik rodzinny, który odbył się w niedzielę, 10 września, dzień po ogólnopolskim Narodowym Czytaniu, był doskonałym uzupełnieniem lektury.

Warto też podkreślić, że piknik nie był jedynie okazją do zabawy, ale także do edukacji. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji związanych z powieścią "Nad Niemnem". Największym powodzeniem cieszyło się ozdabianie zakładek do książek. Pięknie wydrukowane kompozycje zasuszonych kwiatów skomponowane z cytatami z powieści wymagały tylko ozdobienia włóczkowymi chwostami. I tutaj wyobraźnia i zdolności naszych czytelników wprawiły nas w zdumienie.

A gdy zabrakło już przygotowanych zakładek, to najmłodsi kreatywnie ozdabiali puste kartoniki własnymi rysunkami oraz wykorzystywali pozostałą włóczkę by tworzyć prezenty dla siebie i najbliższych.

Starsi mogli na stoisku bibliotecznym otrzymać kopię pierwszego odcinka powieści wydanego w Tygodniku Ilustrowanym w 1887 roku wraz z kodami QR do audiobooka orz rękopisu książki.

A dla najmłodszych był jak zawsze przygotowany stół z kolorowankami, przy którym ciągle ktoś był i aż do samego końca powstawały przy nim malunkowe dzieła, co bardzo nas cieszy.

Każdy mógł otrzymać biblioteczne gadżety, i rozdaliśmy też wszystkie książki i filmy – informacja, że są do zabrania na zawsze mile wszystkich zaskoczyła.

Narodowe Czytanie i piknik rodzinny to nie tylko okazja do czytania i zabawy, ale także do integracji i wspólnego spędzania czasu. To wydarzenia, które przypominają nam, jak ważna jest literatura w naszym życiu i jak pięknie można spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych wyjątkowych dniach, i już teraz zapraszamy na kolejne literackie i rodzinne spotkania w naszej bibliotece!