Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę
W kwietniu nasza biblioteka zamienia się centrum młodych programistów.
Odkrywanie krok po kroku "Scratcha", tworzenie własnych autorskich animacji...
Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy michałowice mogżemy rozszerzyć naszą ofertę o kolejne ciekawe zajęcia i zapraszamy do udziału w zajęciach całe klasy. Nasz grafik pęka w szwach, a my niesamowicie się cieszymy!
W samym kwietniu odbędzie się w bibliotece aż 15 spotkań, z których skorzysta 8 klas ze Szkoły Podstawowej w Komorowie, dzieciaki ze świetlicy w Granicy oraz 4 nieformalne grupy dzieci mieszkających na terenie całej gminy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć udostępnionych przez GOPS.
"Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę" to kolejna odsłona projektu, w którym nasza biblioteka brała już udział.
W tej edycji młodzi ludzie podczas warsztatów zdobywają kompetencje, które zaprocentują w przyszłości i być może przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. A to niezwykle ważne, ponieważ szacuje się, że do 2020 roku w Unii Europejskiej będzie brakowało nawet 825 tysięcy informatyków, zwłaszcza programistów. A w Polsce, jak wynika z danych GUS, zaledwie 4,6% młodych ludzi decyduje się na studia informatyczne. Największym powodzeniem nadal cieszą się wśród nich kierunki ekonomiczno-administracyjne, społeczne oraz pedagogiczne, które łącznie wybiera aż 46,3% kandydatów. Po nich jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć pracę. W rezultacie, według danych Eurostat bezrobocie w Polsce wśród osób poniżej 25. roku życia jest ponad 3-krotnie wyższe niż w starszych grupach wiekowych i wynosi 15,8%.
Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę
Przez cały kwiecień, raz w tygodniu odbędą się u nas zajęcia z programowania robotów. Zajęcia są przeznaczone dla grup zorganizowanych i odbywają się dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, który uczestniczy w projekcie "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę".
Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Cel ten jest realizowany poprzez organizację warsztatów z kodowania z wykorzystaniem robotów, prowadzonych przez profesjonalistów „Linku do przyszłości” – młodych entuzjastów programowania. W ramach warsztatów uczestnicy tworzą swoje pierwsze aplikacje w programie Scratch, a następnie testują ich działanie ożywiając programowalne roboty Finch.
Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.
__________________________________________________________________________
Projekt „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” stanowi kontynuację projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” , w którym wspieraliśmy młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.
Od 2012 r. odbyły się trzy edycje projektu, a z realizowanych działań skorzystało blisko 40 000 uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas gimnazjów.
Zachęcamy do zapoznania się z infografiką podsumowująca trzy edycje projektu.