Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan śladami Leona Barszczewskiego

Na Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan śladami Leona Barszczewskiego” to opowieść Igora Strojeckiego z podróży śladami jego pradziadka, Leona Barszczewskiego. W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane zdjęcia współczesnego Uzbekistanu, m.in. fascynujących miast Chiwy, Buchary czy Samarkandy, ukazujące niezwykłą architekturę meczetów, medres i twierdz oraz codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Współczesne widoki będzie można porównać z dawnymi ujęciami utrwalonymi przez podróżnika Leona Barszczewskiego. Zapraszamy w podróż do tętniących życiem i kolorami miejsc pełnych historii i egzotyki. Spotkanie uzupełni prezentacja wielobarwnych, tradycyjnych tkanin, czapeczek i strojów pochodzących z Republiki Uzbekistanu ze zbiorów autora.

Patronat honorowy Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie.

Igor Strojecki

od 1977 r. zajmuje się historią swojej rodziny, pasjonuje historią Warszawy i związanych z nią rodów. Jest autorem i inicjatorem ponad 200 wystaw poświęconych swoim przodkom, m.in. Leonowi Barszczewskiemu, aktorce Elżbiecie Barszczewskiej czy wynalazcy, badaczowi psychologii, przyjacielowi Bolesława Prusa, Julianowi Ochorowiczowi, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec”, książki "Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX wiecznej Azji Środkowej" oraz innych licznych artykułów. Propaguje genealogię. Za swoją społeczną działalność został uhonorowany w Siedlcach nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza oraz Nagrodą Złotego Jacka.

We wrześniu 2021 r. został odznaczony medalem "30-lecia Niepodległości Uzbekistanu" przyznanym przez prezydenta Republiki Uzbekistanu Shavkata Mirziyoyeva za wkład w promowanie dziedzictwa kulturowego tego kraju. Członek Światowego Towarzystwa Badań, Ochrony i Popularyzacji Dziedzictwa Kulturowego Uzbekistanu