Chcesz się dowiedzieć jakie zwierzę mieszka w Internecie? – Przyjdź do biblioteki!

W dniu 8 marca br. odwiedziła nas grupa energicznych 12-latków ze Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Zajęcia w oparciu o fragmenty książki pt. "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" Artura Janickiego poprowadziły wspólnie: Natalia Kremplak - animator kultury oraz Katarzyna Walichnowska - dyrektor biblioteki.

Ku pobudzeniu ciekawości i kreatywności naszych gości, nasz zespół postanowił na chwilę zamienić salę komputerową w pokój zagadek. Uczniowie mieli za zadanie odszukać  ukryte litery, które po ułożeniu zdradzą im temat zajęć.

Bardzo szybko znalezione litery utworzyły hasło INTERNET, które posłużyło nam do kolejnego zadania - wspólnie wypisaliśmy skojarzenia. Dały nam one pełny obraz do czego nasi szkolni goście używają Internetu . Pośród najczęściej wymienianych były gry komputerowe, muzyka oraz portale społecznościowe.

Dla lepszego zobrazowania tematu w rękach prowadzących pojawił się kłębek… Uczniowie z zaciekawieniem czekali na dalszy ciąg zajęć. Wędrujący z rąk do rąk wielokolorowy kłębek pozwolił nam stworzyć symboliczną SIEĆ  - łączącą nas wszystkich, ciekawą i różnorodną jak nitki z których powstała.

Następnie uczniowie wysłuchali  fragmentu książki o adresach internetowych – dowiedzieli się z niego: z czego takie adresy się składają, jak je zapisujemy, co to jest domena i jakie są rodzaje domen. Wyposażeni w nową wiedzę młodzi internauci ochoczo przystąpili do kolejnego zadania. Pracując w kilku grupach uczestnicy mieli za zadanie wymyśleć adresy stron internetowych różnych firm czy instytucji.

Największą ciekawość uczniów wzbudził  fragment książki, który był odpowiedzią na pytanie zawarte w tytule książki - Skąd się wzięły małpy w Internecie? Podczas czytania fragmentu nasi młodzi internauci raz się dziwili – raz przyznawali rację, a następnie sami proponowali nowe rozwiązania. Powstało wiele nieszablonowych stworów z tytułową małpą zarówno w tle jak i na pierwszym planie.

Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, gęstej od energii i kreatywności naszych gości.

Czy się podobały? Emotikony, jakie nasz Zespół otrzymał w odpowiedzi, mówią same za siebie!

N. Kremplak, K. Walichnowska

ZAJĘCIA W FILMOWYM SKRÓCIE: