27.11.2020 19:35

Scontrum 2020

Raz na pięć lat w każdej małej bibliotece publicznej należy przeprowadzić kontrolę księgozbioru.
W tym roku my sprawdzamy czy wszystko jest w porządku.
W związku z tym biblioteka będzie zamknięta do 4 grudnia.

Pewnie zastanawiacie się co takiego możemy robić, jeśli nie można wypożyczać książek?
Jest wiele prac do wykonania, ale teraz pokazujemy Wam jedną z najważniejszych.

SCONTRUM - bo o nim mowa - to taka inwentaryzacja książek i płyt.
Zgodnie z przepisami wykonujemy je raz na pięć lat.
Nasze zbiory to obecnie około 25.000 egzemplarzy. Jest to dość duża wartość jak na tak małą bibliotekę jak nasza.
Każda książka i płyta ma swoje miejsce na półce, jest odpowiednio oznaczona. Przy takiej ilości zbiorów i wolnym dostępie do półek, scontrum to ważna i potrzebna praca - wtedy mamy szansę odnaleźć wszystkie książki (lub płyty) odłożone przez czytelników: "oooo tu się zmieści", a których nie udało się Wam wypożyczyć, ponieważ nie udało się nam ich znaleźć (pomimo całej naszej wiedzy i doświadczenia).

Dodatkowo - każda książka lub płyta ma swój unikalny numer - także musimy oznaczyć również te numery, które zostały już usunięte z naszych półek (zniszczyły się, zostały zagubione lub po prostu były bardzo długo na półce i nikt ich nie niepokoił wypożyczaniem).

U nas każdy może dowolnie przeglądać książki i "buszować" pomiędzy regałami - więc zdarza się, że jakaś książka czy płyta nam ginie (np. dlatego, że przed wyjściem z biblioteki, ktoś zapomniał podać ją bibliotekarzowi do zapisania na swoim koncie bibliotecznym i zapomniał ją zwrócić).

Jak widzicie mnóstwo pracy - działamy codziennie, większą częścią zespołu.

Trzymajcie kciuki, żeby wszystko się nam zgodziło!

Dodatkowo od 13 listopada jest z nami praktykantka - studentka trzeciego roku filologii klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, którą uczymy pracy w małej bibliotece publicznej. Mamy nadzieję, że podzieli się z Wami swoimi spostrzeżeniami i tym czego udało jej się dowiedzieć podczas "pracy" u nas.

Zakupiłyśmy też mnóstwo nowości, które umilą Wam świąteczny czas.
Niebawem widzimy się przy półkach!